Istraživači Instituta Plavi svijet i Hrvatskog prirodoslovnog muzeja označili su prvog dobrog dupina satelitskim odašiljačem u Jadranskom moru

19. do 19. lipnja 2025.
Hrvatski prirodoslovni muzej
Draško Holcer






Dobri dupin Vinko označen satelitskim odašiljačem



Dobri dupin Vinko označen satelitskim odašiljačem u Jadranu


Po prvi put u Jadranskom moru, istraživači Instituta Plavi svijet i Hrvatskog prirodoslovnog muzeja označili su dobrog dupina satelitskim odašiljačem. 15. lipnja 2025. označen je dobro poznati mužjak iz lošinjskog arhipelaga, Vinko, nedaleko od Velog Lošinja.



„Dobri dupin Vinko rođen je 2015. godine, a majka mu je poznata dupinka Vinka. Prvi put smo ga susreli 2016. kada je razigrano skakao uz plovilo,” rekao je Jeroen Hofs iz Instituta Plavi svijet.



Vinko je lako prepoznatljiv po leđnoj peraji nalik udici. Tijekom označavanja, zatečen je u skupini od sedam dupina, a bio je posebno zaigran s mladom ženkom Luca's20.


Nakon postavljanja odašiljača, prvi signal je uspješno primljen. Grgur Pleslić iz Instituta Plavi svijet ističe da se Vinko ponašao sasvim normalno i da se nadaju korisnim podacima iz ove studije.


Satelitska telemetrija u Jadranu


Institut Plavi svijet provodi Jadranski projekt dupin već više od 35 godina. Iako foto-identifikacija pruža mnogo korisnih informacija, ne otkriva detalje o kretanju i korištenju staništa, što omogućuje satelitska telemetrija.


Doc. dr. sc. Draško Holcer iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja objašnjava kako će ova studija omogućiti bolji uvid u noćna ponašanja, obrasce hranjenja i interakcije s ribarstvom.


Najnovije informacije s terena


17. lipnja 2025. Vinko je ponovno pronađen u Velebitskom kanalu, plivao je uz istraživačko plovilo i bio u skupini od 11 dupina. Odašiljač je bio u dobrom stanju.


Poziv građanima na suradnju


Ako na moru uočite Vinka ili druge dupine, pošaljite nam fotografije i videozapise s točnim vremenom i lokacijom:



Primjer opažanja iz svibnja 2024. možete vidjeti ovdje.


Što je satelitski odašiljač?


Radi se o uređaju LIMPET koji se minimalno invazivno pričvršćuje na leđnu peraju i šalje podatke putem Argos satelitskog sustava kad je peraja iznad površine mora. Odašiljač ostaje pričvršćen 15–30 dana i sam otpada.


Partneri i potpora


Istraživanje je omogućeno zahvaljujući podršci CIMA Research Foundation i ISPRA, uz odobrenje Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Republike Hrvatske.